Historia kościoła i parafii

Parafię uposażył w roku 1578 król Stefan Batory, przy powtórnej lokacji wioski na prawie niemieckim, przeznaczył kościołowi 1 łan pola i dziesięciny. Uposażenie parafii potwierdził 13 sierpnia 1605 roku król Zygmunt II, a następnie 20 marca 1635 roku król Władysław IV. Pierwszego proboszcza parafia otrzymała 1 stycznia 1598 roku. Został nim ks. Jan Bendoński. Pierwotny drewniany kościół został wzniesiony przed rokiem 1598, wraz z utworzeniem parafii. Konsekrował go 6 grudnia 1611 roku biskup bakowski Walerian Lubieniecki pw. Przemienienia Pańskiego. W roku 1624 Tatarzy zrabowali kościół, lecz go nie spalili. W roku 1912 kościół ten został przeniesiony do Wólki Niedźwieckiej. Obecny murowany, trzynawowy, neogotycki kościół wzniesiony został w latach 1907-1912, staraniem ks. Józefa Gryzieckiego, według projektu sporządzonego przez arch. Bajana. Konsekrował nową świątynię w roku 1919 biskup Karol Fischer pw. Przemienienia Pańskiego. Polichromię wykonał w latach 60-tych XX wieku art. Zygmunt Wiglusz z Krakowa. Wyposażenie neogotyckie wnętrza sprawione zostało po wybudowaniu kościoła. W kościele znajdują się organy 16 głosowe, zbudowane w roku 1932.

Inwentarz kościoła i parafii

Wola Zarczycka jest miejscowością rozległą liczącą około 1000 numerów domów o glebach piaszczystych, a dziwnie tkliwych i dobrych ludzkich sercach. Wybudowali oni na cześć Boga Wszechmogącego ten wspaniały Kościół, który swoim majestatem zdaje się wołać: Tu mieszka Bóg Wszechmocny. Dziedziniec kościelny jest ogrodzony żelaznym parkanem o dwóch wejściach z bramami. Na placu kocielnym po prawej stronie stoi zbudowana piękna murowana dzwonnica, kryta blachą z 1971 r. Na jej szczycie znajduje się duży metalowy krzyż. Dzwonnica wykonana w stylu gotyckim dostosowuje się do Kościoła. Wiszą tam trzy dzwony zrobione w 1964 r. za ks. prob. Sołtysika u pana Felczyńskiego w Przemyślu.

Kościół z zakrystia i wieża

Kościół zbudowany w stylu gotyckim (gotyk nadwiślański) w latach 1910 do 1912 za ks. prob. Józefa Gryzieckiego, na miejscu starego Kościoła modrzewiowego, który został rozebrany i przewieziony do Wólki NIedźwiedzkiej, gdzie służy parafii po dzień dzisiejszy. Tytuł Kościoła: Przemienienie Pańskie. Kościół zbudowany z cegły na fundamentach kamiennych. Koszt budowy Kościoła wyniósł w owym czasie 106 tysięcy koron austriackich. Konsekrowany w roku 1919 prez ks. bp. Karola Fiszera.

Opis zewnętrzny

Wykonany w stylu gotyckim, trzy nawy w kształcie krzyża. Trzy wejścia, a czwarte przez zakrystię. dach kryty blachą, sygnaturka i wieża główna kryte są blachą miedzianą zakończone metalowymi krzyżami.

Opis wewnętrzny

Trzy nawy długości 37m, 40 szerokości, 23m wysokości do sklepienia. Nawy boczne wysokie 9,45m. Dobudowano skarbiec i zakrystię. Sześć filarów, chór na szerokości całego Kościoła. Okien jest 22 sztuki o podwójnych metalowych ramach i grubych szybach. Są trzy witraże: Przemienienie Pańskie, Święty Józef, Matka Boża. Wszystkich drzwi w Kościele jest 12. U wejścia do presbiterium we wnękach Kościoła umieszczone są dwie figury: świętego MIkołaja i świętego Józefa. Stacje drogi krzyżowej namalowane są na blasze. Posadzka w Kościele ułożona jest z płytek kamionkowych, presbiterium wyłożone jest marmurem (biała marianna).

Wieża

Złączona z Kościołem długości 9,8m, szerokości 6,8m, wysoka na 52m. W 1977 r. wstawiono metalowe okna i oszklone grubym zbrojonym szkłem.

Cmentarz

Cmentarz zaintabulowany jest na Kościół rzymsko-katolicki Wola Zarczycka. Założony przed ponad 200 laty. Ogrodzony metalowym parkanem, podzielony na kwatery. Na końcu głownej alei stoi kaplica z kostnicą. W roku 1990 wybudowano drugą studzienkę.

Ołtarze

Ołtarz głowny zbudowany w roku 1952 przez pana Muskałę z Trzebosi. Piękny bogaty gotyk. Dwa boczne ołtarze również w stylu gotyckim z drzewa dębowego. Rzeźby Matki Bożej Wniebowziętej z boku św. Kazimierz i Stanisław Kostka. Drugi ołtarz boczny rzeźba Serca Pana Jezusa a po Bokach św. Franciszek Ksawery i św. Antoni Opat. Ołtarz soborowy oraz ambonka według projektu ks. Stawarskiego wykonane przez pana Wajsa z Kąkolówki w 1975 r. Ambona Ambona gotycka, u dołu cztery rzeźby czterech ewangelistów.

Chrzcielnica

Chrzcielnica z drzewa dębowego w stylu gotyckim zakończona rzeźbą chrztu Pana Jezusa przez św. Jana.

Organy

Organy 16-głosowe zbudowane w 1922 r. przez Kandefera z Iwonicza. Napęd elektryczny.