- Dzisiaj Msze św. : 7.00; 9.00; 11.00; 13.00 i zaraz po Gorzkich Żalach.
Trwa Nowenna do św. Józefa, oblubieńca NMP, opiekuna i wychowawcy Jezusa Chrystusa oraz jako opiekuna Kościoła Świętego i naszych rodzin. Jakoś dziwnie nie możemy znaleźć czasu, aby uczestniczyć w tych nabożeństwach. Mało nas na Drodze Krzyżowej dla dzieci, dla dorosłych i dla młodzieży. Gdy jest trochę spokojniej, to nas niema. Gdy będą ostrzejsze rygory, będziemy narzekać, że nie można do Kościoła wejść. Więc gdzie jest ukryta prawda? Pomyślmy, jest Wieki Post Zapraszamy.
- W środę Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. O poprowadzenie Różańca świętego o godz. 16.30 prosimy Różę 12 św. Jolanty (św. Cecylii ).
- W czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 16.20. Zakończenie adoracji Koronką do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa dla dzieci oraz Msza św.
- W piątek Uroczystość Św. Józefa. Dzieńszczególnej modlitwy za naszych ojców. Intencją obecności Dzieci Maryiz płonącymi świecami w dłoniachwe wtorkowej rocznej Nowennie jest modlitwa za swoich ojców i ojców całej parafii. Pomóżcie im wyprosić dla ojców naszej parafii potrzebne łaski – dojrzałości, mądrości i odpowiedzialności. Droga Krzyżowa dla dorosłych o godz. 16.30, a dla młodzieży o godz. 19.00. Od jutra jeden kapłan dyżuruje w konfesjonale godzinę przed Mszą św., a pół godz. przed Mszą trzech. Korzystajmy już z sakramentu pokuty.
- W tym tygodniu spotkanie formacyjne; wtorek – 15.45 kandydaci na ministrantów; a o 17.00 ministranci; środa – rodzice i dzieci 3b; Schola w czwartek a po Mszy św. Dzieci Maryi.
- Intencje mszalne wywieszone obok————————————-à
- Bóg zapłać wiernym za sprzątanie świątyni w minionym tygodniu. Na jutro i sobotę prosimy wiernych z kolejnych numerów.
- Na ołtarzach bocznych znajdują się paschaliki wielkanocne i miód. To okazja do uczynienia jałmużny postnej, której dochód przeznaczony jest dla biedniejszych od nas.
- Prasa katolicka: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”. „Niedziela” z prezentem dla swoich czytelników; rozważa także problem utraty ochoty do życia; demaskuje medialne manipulacje dotyczące papieskich wypowiedzi. „Gość Niedzielny” również z prezentem dodatkowym, jako pamiątką Roku św. Józefa. Jest też do nabycia „Gość Niedzielny Extra” – wszystko o św. Józefie. Cena 9 zł. Ten egzemplarz możemy nabyć w zakrystii. Za tydzień składka na prace. Prosimy o 30 zł.
- W minionym tygodniu pożegnaliśmy Michalinę Zdeb i Cecylię Flis. Prośmy o Miłosierdzie Boże dla ich dusz…
…„Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia”…
APEL
O POSZANOWANIE NIEDZIELI
JAKO DNIA WOLNEGO OD PRACY
Mija właśnie 1700 lat od dekretu cesarza Konstantyna I Wielkiego, który – dnia 7 marca 321 roku – zarządził, aby dies solis, dzień Słońca, stał się dniem wolnym od pracy.
Zgodnie z tym prawem „sędziowie, mieszczanie i wszyscy uprawiający rzemiosło” mieli „odpoczywać w godnym wielkiej czci dniu Słońca”, który chrześcijanie – wtedy już wolni w wyznawaniu swojej wiary – świętowali jako pierwszy dzień tygodnia, dzień Zmartwychwstania Chrystusa. Uwolnienie tego dnia od obowiązku pracy przyczyniło się do tego, że z biegiem czasu powszechnie świętowano to zbawcze wydarzenie, co w efekcie przyniosło zasadę świętowania niedzieli jako dnia Boga i człowieka. Odnosząc się z szacunkiem do tej wiekowej tradycji stwierdzamy za papieżem św. Janem Pawłem II, że „także w obecnej sytuacji historycznej mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby religijne, rodzinne, kulturowe i społeczne, trudne do zaspokojenia, jeśli nie jest zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania” (por. Dies Domini, 66).
Ponawiamy treści zawarte w „Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli” z dnia 20 stycznia 2015 roku:
– apelujemy więc do władz, by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, tak by człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami;
– apelujemy do pracodawców, aby uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne;
– apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej;
– apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o poszanowanie niedzieli i świąt z uwagi na społeczny i religijny pożytek należnego odpoczynku i świętowania – dla dobra naszych rodzin, dla dobra obywateli naszego państwa.
– apelujemy do parlamentarzystów, aby strzegli stabilności obowiązującego prawa w zakresie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, by wolna od pracy niedziela – jako prawo obecne w wielu europejskich demokracjach, szanujących godność i prawo do wypoczynku każdego obywatela – nie była kwestionowana w systemie prawnym naszej ojczyzny. Wspominając fakt ustanowienia 1700 lat temu, przez władzę cywilną, świątecznego charakteru niedzieli, zachęcamy wszystkich do poszanowania tej tradycji, do jej docenienia, strzeżenia i pielęgnowania oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu. Naszym obowiązkiem jest obrona świątecznego charakteru niedzieli, dlatego nie możemy się godzić na dyktat różnych organizacji, korporacji zajmujących się handlem i dystrybucją towarów, które kierując się wyłącznie zyskiem, nie biorą pod uwagę kosztów społecznych, jakie wynikają z niszczenia tkanki społecznej bez pozbawiania jej tego spoiwa, jakim jest wspólne przeżywanie czasu wolnego i świętowanie niedzieli przez rodziny i całe społeczeństwo, co powinno być trwałym elementem naszej kulturowej tożsamości. Zapraszamy wszystkich do budowania kultury niedzieli wolnej od przymusu pracy. Niech będzie ona dniem odpoczynku i wzmocnienia sił, odrodzenia osłabionych więzi rodzinnych i społecznych. Niech będzie okazją do emocjonalnego wyciszenia, a także do budowania wspólnoty rodzinnej, religijnej i narodowej. Nie zapominajmy też o obowiązującym nas Bożym przykazaniu: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił (por. Wj 20,8–11), które w życiu chrześcijan XXI wieku oznacza to samo, co w życiu pierwszych wspólnot chrześcijańskich, czyli gromadzenie się w pierwszy dzień tygodnia – w niedzielę – na świętej Wieczerzy.
✠ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański;
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)